چرا به حضرت محمد (ص) ، محمدامین می گفتند؟


یاس

سرگرمی و مطالب جالب

چرا به حضرت محمد (ص) ، محمدامین می گفتند؟
 
پاسخ اجمالی :

امین در نقطه مقابل خائن قرار دارد ؛ یعنی کسی که در امانت خیانت نکرده و مورد اطمینان و اعتماد مردم است .

با توجه به این که پایه‏هاى اخلاق فردى و اجتماعى پیامبر (ص) در دوران جوانیش چنان استوار بود که بین مردم ، به عنوان شخصی امین و مورد اطمینان شناخته می شد ، از این رو به آن حضرت "امین" می گفتند .

گفتنی است که پیامبر اسلام (ص) هم امین وحی و مورد اعتماد خداوند بود و هم امین برای مردم .

زیارت های رسیده از معصومان (ع) برای پیامبر اسلام (ص) که در آن ها ، آن حضرت به "امین الله" خطاب شده و نیز روایاتی که این عنوان در آن ذکر شده نیز در همین راستا ارزیابی می شود .

پاسخ تفصیلی : 

نقل شده است :

 کاروانى از مکّه به بازار بُصرى در شام رفت . راهبى در آن جا بود . گفت : بپرسید ببینید در این کاروان از اهل حرم کسى هست یا نه ؟ گفتند: بلى . پرسید : احمد بن عبد المطلب ظهور نکرده است ؟ چون او باید در این ماه ظهور کند ! و او آخرین پیامبر خدا است و از مکّه خروج و به مدینه هجرت مى‏کند . راوى مى‏گوید : وقتى که به مکّه برگشتیم پرسیدیم : تازه چه خبر است؟

 گفتند: خبر محمّد امین (ص) است که ادّعاى پیامبرى مى‏کند .

گفتنی است که پیامبر اسلام (ص) هم امین و مورد اعتماد خداوند بود و هم امین برای مردم ، به همین دلیل در قرآن و روایات آن حضرت به عنوان "امین" معرفی شده است . به عبارتی تمام پیامبران ، امین وحی پروردگار هستند .

خداوند سبحان در قرآن به نقل از حضرت هود (ع) بیان می دارد که به قومش عرضه داشت : رسالت هاى پروردگارم را به شما ابلاغ مى‏کنم و من خیرخواه امینى براى شما هستم .

همچنین قرآن کریم از حضرت نوح ، صالح ، لوط و شعیب نقل می کند که هر کدام از آن ها به قومشان عرضه داشتند : "مسلّماً من براى شما پیامبرى امین هستم"

زیارت هایی از معصومان (ع) به ما رسیده که در آن ها پیامبر اسلام (ص) به "امین الله" خطاب شده است .

از جمله در زیارتی خطاب به پیامبر اکرم (ص) عرضه می داریم : "... السَّلَامُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ أَمِینِ اللَّهِ عَلَى رُسُلِهِ وَ عَزَائِمِ أَمْرِهِ ...".

در روایات نیز به طور مکرّر به این امر اشاره شده است که به یک مورد آن اشاره می کنیم :

عبد الله بن جندب می گوید : حضرت رضا (ع) برایم نوشت : "... حضرت محمّد(ص) ، "امین" خدا در بین مردم بود ، پس از در گذشت او ما اهل بیت ورثه او هستیم ، پس ما امین هاى خدا در زمینیم...".نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

نوشته شده در جمعه 1 دی 1391برچسب:,ساعت 11:43 توسط محمدامین | |


Power By: LoxBlog.Com